Csík
2004.09.14. 13:30
Békés halaink
CSÍKOK
Kövi csík
Noemacheilus barbatulus - kövi csík. Szeme apró, szája körül 6 bajusszál található (4 rövid a felső ajakon, 2 hosszabb a szájzugokban). Teste apró pikkelyekkel fedett, nyálkával vastagon borított. Színezete alkalmazkodik az élőhelyhez, többnyire háta barna, oldala barnás, foltos, márványozott rajzolatú, hasa fehér. Kemény aljzatú, oxigéndús patakok, kisebb folyók lakója. Az általánosságban leírtak mellett növényi törmelékeket és állati hullákat is fogyaszt. Gazdaságilag jelentéktelen, maximális mérete 12-13 cm. Hazánkban VÉDELEM ALATT áll.
Réti csík
Missgurnus fossilis - réti csík. Teste erősen megnyúlt, úszói kicsik. Apró pikkelyei csak az oldalán találhatók, háta, hasa csak nyálkaréteggel fedett. Felső állkapcsán 4, az alsón 6 bajusszál található. Teste hosszanti irányban jellegzetesen csíkozott, sötét (barnás) és világos (sárgás) sávok váltogatják egymást. Ezen rajzolat és mocsaras helyeken való előfordulása alapvetően megkülönbözteti rokonaitól. Alkalmazkodva élőhelye rossz oxigén ellátottságához, járulékos légzőszervvel rendelkezik: az utóbél érhálózattal gazdagon benőtt fala is képes gázcserét lebonyolítani. Így az állat néha kénytelen a talajtól elrugaszkodva a felszínre emelkedni és levegőt nyelni. Magyarországon még XIX. század végén is nagy hagyománya volt a halászat egy speciális lápréti ágának, e faj fogásának a “csíkászatnak”, de mára a mocsaras területek lecsapolása, így életterének szűkülése miatt egyre ritkább előfordulású, s az egyedszám megfogyatkozásával ez az ősi mesterség is régen kihalt. Maximális hossza 25-30 cm. Hazánkban VÉDELEM ALATT áll.
Vágó csík
Cobitis taenia - vágó csík. Az előző fajjal ellentétben, ez a faj a lassú folyású, homokos, iszapos fenekű folyókat kedveli; az oxigénhiányra az előbbinél jóval érzékenyebb. Orra hosszabb, szája körül 6 puha, azonos hosszúságú bajusszál található (4 felső ajakon, 2 a szájszegletben). Alapszíne drapp, rajta a háti területen és az oldalán barnásszürke foltsor látható. A foltok száma változó, helyenként nagyobb területen össze is folyhatnak. Étrendjén alsórendű rákok, szúnyoglárvák, növényi törmelékek, és más halfajok ikrái szerepelnek. A többi csíkfajhoz képest előfordulása viszonylag gyakoribb, maximális mérete 10-12 cm. Hazánkban VÉDELEM ALATT áll.
Kőfúró csík Sabanejewia aurata - kőfúró csík. Ez a faj elsősorban testfelépítésében tér el az előzőektől. Teste nem hengeres, hát-hasi irányban nyújtott, szalag szerű. Alsó állású száján felül 6, szájszegletében 2 bajusszál található. Szemei alatt egy bőrredőbe visszahúzható tüske helyezkedik el. Teste sárgás alapszínű, rajta az előző fajéhoz hasonló foltsor figyelhető meg, amelyen az utolsó két folt rendszerint összenő. Elsősorban a folyók gyors folyású, mély medrét kedveli, oxigén igénye magas. Legnagyobb testhossza 10 cm. Hazánkban VÉDELEM ALATT áll.
|